Muhu inimeste ja kohtade andmebaas

Muhulaste andmebaas sai õigupoolest sellest alguse, et üks muhulane, Viiraküla Peedu Leonhard Klaar, kes 1958. aastal poliitvangina Mordva laagrisse saadeti ja keda peale sealt vabanemist enam Muhusse ei lastud, võttis nõuks 1980-ndatel Tartu Ajalooarhiivis kõik 18. ja 19. sajandi hingeloendid Muhu kohta omale koolivihikutesse ümber kirjutada (praegu on need vihikud Leonhardi õemehe Sulev Äkke valduses). Hiljem oli Pädaste Jaani Sulev Äkke asunud säilinud Muhu kiriku-meetrikaid ümber kirjutama ja nende paleograafiat dešifreerima (meetrikad on olemas 1762.a kevadest, mil pastoraat põles ja Põhjasõja-järgsed kirikuraamatud hävisid; varasema kiriku-kantselei võttis pastor Nässmann 1711.a Rootsi põgenedes kaasa ja selle saatusest ei ole siiani midagi teada!).

Eelmise aastatuhande lõpu-aastail, kui Sulevil Leonhardi vihikutega juba suur töö oli ära tehtud, asuti koos Kallaste Kopli Ülo Rehepapiga, kes vähehaaval oli ka kiriku-meetrikaid arvuti-kandjale sisestanud, nende ja hingeloendite sisusid omavahel võrdlema ning välja selgitama, millised sünnimeetrikais olevad Aadud, Eedud, Inglid ja Kadrid just milliste Juride-Marede lapsed olid ja millised priinimed nad 1820-ndatel aastatel said. Sellest tekkiski andmik, kus tänaseks ca 25 tuhande muhulase ja Muhuga seotud isiku andmed ning sellega koos ka ligemale poolteist-tuhat Muhu elupaika "arvele võetud".

Siin saate teha sellest andmikust päringuid nii inimeste kui kohtade osas eeskätt nimede järgi, mida teate, kuigi päringu-mehanism jääb edasise täiustamise objektiks. Tuleb arvestada, et 1926. aastast kaotasid kiriku-meetrikad oma senise tähenduse ja siinne andmik ei hakka kunagi 20. sajandi muhulasi täielikult kajastama. Kui keegi soovib ennast (või oma sugulasi) siin “kirja panna”, peaks selleks eraldi soovi avaldama koos kinnitusega, et andmete avalikustamisega nõus ollakse! Kogu oma pahameele päringute ebaõnnestumise korral või muud pretensioonid esitage aadressil ylo@rehepapp.com


Otsi inimest:
Eesnimi Perenimi Sünniaasta Surmaaasta Küla  
Isiku ID  
Otsi kohta:
Küla Koht  

http://muhu.rehepapp.com
30-05-2024, 9:21 EEST